Epika Ürünlerini Arayın

Minimal Dekorasyon İpuçları

Minimal Dekorasyon İpuçları

Sadelik, yalınlık, ferahlık, huzur? Yaşam alanlarına yapılacak birkaç küçük dokunuşlarla hepsini aynı anda sağlamak mümkün mü? Minimal ev dekorasyonu kurallarıyla mümkün.

Eğer siz de evinizin dağınık ya da kalabalık görünümünden sıkıldıysanız, son yılların trendi olan minimal stille tanışın! Sadece birkaç adımda kolayca minimal ev dekorasyonu yapabilmenize yardımcı olacak bu yazımızdan ilham alarak evinizi çok daha şık ve yalın bir hale getirebilirsiniz!

Renk Kullanımını Kısıtlayın

Sadeliğin ve ferahlığın temel alındığı minimal ev dekorasyonunda renk kullanımı, belki de minimalist stilin en önemli vurgusudur. Çünkü bir alanda ne kadar çok renk kullanılırsa o ortam o kadar karmaşık ve uyarıcı etkiye sahip olur.

Bu nedenle minimal ev dekorasyonu yaparken kullanacağınız renk paleti en fazla 3 renkten oluşmalıdır. Paleti belirlerken mümkün olduğu kadar beyaz, gri, yavru ağzı gibi soft renklere ve açık tonlara yer verirseniz, yaşam alanınızı hem ferah hem de daha düzenli bir görünüme kavuşturmuş olursunuz.

Aksesuar Sayısını Azaltın

Odalardaki karmaşanın ve hareketliliğin büyük oranda sebebi, duvarlarda ya da zeminde yer alan aksesuarların kalabalık bir ortam yaratmasıdır. Minimal ev dekorasyonunun en önemli işlevi işte bu kalabalığı ortadan kaldırarak odalara nefes aldırmaya çalışmaktır.

Siz de evinizi süslüyor gibi görünse de bakımlarından kapladıkları alana kadar pek çok açıdan odayı boğan aksesuarlarınızı azaltarak daha huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz. Eğer odalarınızın çok da boş kalmamasını istiyorsanız fazla güneş ve bakım gerektirmeyen salon bitkilerinden faydalanarak minimal dekorasyona ufak bir hareketlilik katabilirsiniz.

Ferahlık İçin Işıklandırmayı Artırın

İyi ve doğru ışıklandırmanın yaşam alanları olduklarından daha geniş ve ferah gösterdiğini hepimiz biliyoruz. Minimal ev dekorasyonunda ise bu, neredeyse kural gibi.

Çünkü ne kadar az eşya ya da minimal detaylar kullanılırsa kullanılsın, ışıklandırma yetersiz ise uygulanan dekorasyon işlevsiz kalabilir. Bu nedenle minimal dekorasyonda başta gün ışığı olmak üzere her türlü aydınlatmanın kullanılması şarttır. Örneğin son derece kalabalık bir görünüm yaratan tül, perde, güneşlik gibi ürünleri kullanmaktan vazgeçerek ya da sadece ince bir tül kullanarak evinizin minimalliğini destekleyebilirsiniz. Tavan lambasında güçlü bir ampul, gerekirse tek renkli ve sade lambaderler kullanarak ışıklandırmayı artırabilirsiniz.

Tek Renkli Sade Mobilyalar Kullanın

Mobilyalar, minimal ev dekorasyonunda en kilit dokunuşlardan biridir. Odalarda en fazla yer kaplayan ve bu nedenle en çok dikkat çeken ürünler olarak mobilyalar, mümkün olduğu kadar en sade seçenekler arasından seçilmelidir.

Geniş desenler, rengarenk kumaşlar ve detaylı tasarımlardan oluşan koltuklar yerine tek renkli ve sade bir çizgiye sahip oturma grupları tercih etmeniz minimal dekorasyon için daha doğru olacaktır. Koltukların parçalı tasarımları da odaların kalabalık görünmelerine sebep olabilir. Bu nedenle sadece köşe koltuklar veya onları tamamlayan bir tane berjer ya da puf ile oluşturacağınız takımlar, daha ferah ve düzenli bir görüntü sağlayacaktır.

WhatsApp Hattı